UWAGA 16 kwietnia 2018 roku minął już termin wysyłki wniosku PIT-WZ za 2017 rok.

Jeżeli jeszcze nie rozliczyłeś PIT-a polecamy program e-pity online, w którym szybko wyślesz e-deklarację PIT.

PIT przez Urząd Skarbowy - wniosek PIT-WZ o sporządzenie zeznania podatkowego PIT

Podatnik, który zdecyduje się powierzyć obowiązek przygotowania swojej deklaracji PIT-37 urzędowi skarbowemu, zobligowany jest do 15 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, (w roku 2018 to termin 16 kwietnia, ponieważ 15 przypada w niedzielę), wysłać do urzędu wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ. Na podstawie danych zawartych we wniosku, organ przygotuje rozliczenie roczne za tę osobę.

Ważne!

Złożenie wniosku PIT-WZ nie stanowi obowiązku podatnika, jest tylko jedną z możliwości rozliczenia PIT. 
Jeśli podatnik przygotuje i wyśle do fiskusa PIT-WZ, nie oznacza to jeszcze, że dokonał rozliczenia podatku.

Uruchomienie trybu rozliczenia PIT-a przez urząd skarbowy- kolejne kroki:

  • Podatnik przygotowuje druk PIT-WZ i wysyła go elektronicznie do urzędu skarbowego,
  • W ciągu 5 dni roboczych, organ podatkowy sporządza deklarację PIT osoby wnioskującej i zwrotnie udostępnia ją na Portalu Podatkowym, przesyłając informację na adres e-mail podatnika,
  • PIT sporządzony przez organ skarbowy należy otworzyć i skontrolować, czy został przygotowany prawidłowo, 
  • Po weryfikacji PIT-a podatnik go akceptuje lub odrzuca - jeżeli się z nim nie zgadza,
  • W przypadku akceptacji deklaracji - podatnik pobiera Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO status 200) – dopiero ten dokument, uwierzytelnia rozliczenie roczne podatnika- np.w trakcie kontroli.

Jeśli podatnik nie zaakceptuje zeznania rocznego lub go nie odrzuci – rozliczenie roczne PIT przygotowane przez urząd skarbowy jest uznane za złożone dopiero z ostatnim dniem kwietnia (czyli z dniem 30 kwietnia 2018 r.)!

PIT-WZ wysyłamy do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Nie można go przekazać osobiście lub doręczyć przesyłką pocztową. Jeśli PIT-WZ zostanie przekazany w innej formie niż elektroniczna np. na skrzynkę podawczą organu skarbowego, nie zostanie on przyjęty i wówczas samodzielnie należy sporządzić deklarację PIT-37.
Wniosek PIT-WZ nie może być złożony także przez pełnomocnika, tylko wyłącznie przez podatnika będącego osobą fizyczną.

Pamiętaj, że w 2018 r. nie możesz już rozliczyć swojego PIT za pośrednictwem pracodawcy. PIT-WZ nie jest zatem typową alternatywą dla rozliczenia rocznego „za pracownika” lub „za emeryta/rencistę”, czyli:

  • PITa-40 sporządzanego za pracownika przez pracodawcę - w tym przypadku podatnik dostarczał tylko jeden dokument – PIT-12, a w omawianym wariancie - rozliczenia za pośrednictwem organu skarbowego, należy wysłać najpierw wniosek PIT-WZ, a następnie akceptację lub odrzucenie przygotowanej deklaracji PIT; obecnie nie masz już możliwości wystąpić do pracodawcy z wnioskiem PIT-12 o rozliczenie Twojego PIT przez zakład pracy, 
  • PITa- 40A sporządzanego przez ZUS za emeryta, rencistę, pobierającego zasiłek - w tym przypadku podatnik nie musi informować organu o tym, by rozliczył za niego PIT– ubezpieczyciel robi to automatycznie, a w omawianym wariancie – rozliczenia za pośrednictwem organu skarbowego, należy koniecznie poinformować urząd skarbowy o chęci skorzystania z takiej formy rozliczenia za pośrednictwem wniosku PIT-WZ.

Pamiętać również trzeba, że w formularzu PIT-WZ zamieścić musimy informacje bardzo podobne do tych, które do tej pory wpisywaliśmy do zwykłej deklaracji podatkowej, a na rozliczenie w naszym imieniu, czekać będziemy kolejne kilka dni - do momentu kiedy urząd skarbowy sporządzi PIT-a i wyśle go do naszej akceptacji. 

W PIT-WZ nie wpisujemy jedynie danych z PIT-11, które są w naszej dyspozycji już od końca lutego.
Finalnie, nie dość, że musimy uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, co najmniej do 15 marca z rozliczeniem podatkowym (to dodatkowo jeśli PIT-WZ wysłaliśmy np. 15 kwietnia), przez kolejne 5 dni czekać będziemy na deklarację PIT wstępnie przygotowaną przez urząd skarbowy, którą możemy zaakceptować lub odrzucić.
W tym kontekście, efektywniejszym dla podatników, zdaje się mimo wszystko, rozliczenie podatków standardowo, poprzez samodzielne złożenie deklaracjach PIT już w lutym lub z początkiem marca, jak tylko otrzymamy swój PIT-11. To na co warto zwrócić uwagę, to wydłużenie czasu na zwrot podatku, który w przypadku PIT-WZ przesuwa nam się o co najmniej 3 tygodnie lub nawet miesiąc.

Oczywiście dla osób, które zainteresowane są pomocą w przeniesieniu na własny PIT danych liczbowych z informacji PIT-11, nowy wniosek PIT-WZ, do którego tych danych przepisywać nie trzeba - jest jak najbardziej pomocny i przydatny.